Drukuj

DSC_0223.jpgDnia 30 marca 2011 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Czarnożyłach miało miejsce uroczyste nadanie Złotego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej sztandarowi szkoły podstawowej i gimnazjum. Inicjatorem tego wydarzenia był Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej I Byłych Więźniów Politycznych z Zarządem Okręgowym w Sieradzu.

Wszystko zaczęło się od tego, że uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Czarnożyłach od samych początków istnienia placówek sprawują opiekę nad grobami żołnierzy poległych podczas walk z okupantem. Młodzież  z opiekunami regularnie odwiedza parafialny cmentarz, pali znicze, sprząta groby, składa kwiaty na pomniku ofiar, a co  najważniejsze otacza modlitwą ludzi, którzy walczyli o niepodległość naszej ziemi. Przed laty bardzo ważną rolę odegrały  prężnie działające  zastępy harcerskie, które  prowadziły działalność na rzecz upamiętnienia i opieki nad grobami wojennymi. I tak mijały dziesiątki lat, aż nadszedł moment, gdy trud i zaangażowanie  placówek zostały docenione przez  kombatantów. Pomysłodawcą uhonorowania szkół złotym medalem  był pan Czesław Skupiński – mieszkaniec Czarnożył,  który przez lata  obserwował    zaangażowanie nauczycieli i dzieci w opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 w świetlicy szkoły podstawowej. Gdy miejsca zostały zajęte przez uczniów i osoby zaproszone, wprowadzono sztandar i   odśpiewano hymn narodowy.

Wszystkich przybyłych gości powitała pani dyrektor Mirosława Zawada. Wśród zaproszonych osób znaleźli się: Eugeniusz Wieczorek – prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu,  Ireneusz Wrąbel – sekretarz Zarządu Okręgowego oraz Henryk Strózik  - prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Wieluniu.

Ten wyjątkowy dla szkoły dzień uświetnili również swoją obecnością kombatanci z poszczególnych miejscowości gminy Czarnożyły: Czesław Skupiński, Tadeusz Patyk, Mieczysław Zawada, Mieczysław Bak i Zenona Bajzert. Nie mogło  w tym dniu zabraknąć wśród gości zaproszonych  przedstawicieli władz gminnych, które reprezentowali: wójt Tomasz Luboiński, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Modrzejewski, sekretarz Piotr Kędzia, kierownik Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Placówek Oświaty Wanda Ciupa oraz radni Jolanta Krysztofinska i Józef Parzybut. Udział w tym jakże ważnym dla szkoły dniu wziął także ksiądz proboszcz Jerzy Wachowski, który wspiera szkołę we wszystkich uroczystościach patriotycznych. Na honorowych miejscach zasiedli również Józef Świerkowski i Tadeusz Patyk -  osoby kierujące szkołą przed kilkudziesięcioma laty. Zaproszenie organizatorów przyjęła także Rada Rodziców oraz dyrektor gimnazjum Irena Mielczarek z przedstawicielami gimnazjalnej społeczności uczniowskiej.

Jako pierwszy głos zabrał Eugeniusz Wieczorek, który zaciekawił wszystkich wspomnieniami z lat I i II wojny światowej. Z wielką dokładnością przedstawił straty, jakie  w ludziach poniosła  najbliższa okolica podczas walk z najeźdźcami. Przypomniał wszystkim zebranym o bezlitosnych mordach, wywózkach do obozów koncentracyjnych i   o odwadze oraz poświęceniu  żołnierzy, którzy byli  mieszkańcami gminy Czarnożyły.  Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów podkreślił jaką ważną rolę odgrywają Miejsca Pamięci Narodowej i  jak istotny zdaje się być fakt opieki nad nimi. Wyraził  swoją wdzięczność dla szkół i wraz z Wójtem Gminy Czarnożyły Tomaszem Luboińskim dokonał odznaczenia sztandaru szkoły złotym medalem.  Pamięć o przodkach powinna być wciąż żywa, cieszy mnie fakt, że szkoła z Czarnożył zaszczepia w młodym pokoleniu dbałość o historię i przynosi tym samym zaszczyt całej gminie – mówił Tomasz Luboiński.

W swoim przemówieniu wójt podkreślał także wielką rangę wydarzenia związanego z nadaniem medalu oraz składał podziękowania na ręce pani dyrektor za zorganizowanie  uroczystości i zaangażowanie  w historię narodu.

Ksiądz proboszcz Jerzy Wachowski zwrócił uwagę na ogromną rolę nauczycieli, którzy kierują uczniami, wskazują im drogi i starają się kształtować pozytywne postawy młodzieży.

Odznaczenie jest zasługą wszystkich nauczycieli, uczniów i dyrektorów pracujących do tej pory  w placówce, poczynając od samych początków istnienia szkoły, aż do dnia dzisiejszego –stwierdza Mirosława Zawada. Medal jest dla nas ogromną nagrodą i zapewniam w imieniu uczniów, że otoczymy go czcią, i że będzie on dla nas symbolem najwyższej wartości i honoru – dodaje pani dyrektor.

Wszystkich gości zachwyciła doskonale przygotowana przez nauczycieli część artystyczna połączona z pokazem slajdów. Wśród starszego pokolenia wywołała ona wspomnienia i łzy wzruszenia. Dzieci przedstawiły losy żołnierzy pochodzących z naszego terenu, historię powstania grobów, przypomniały nazwiska poległych oraz zadeklarowały, że nadal chętnie będą kontynuować dzieło swoich poprzedników i dbać o Miejsca Pamięci Narodowej. Uczniowie udowodnili, że młodzież w wolnej już Polsce wciąż pamięta o bohaterstwie i poświęceniu mieszkańców gminy, którzy za swoją ojczyznę przelewali krew.

Uczestnicy uroczystości gromkimi brawami nagrodzili dzieci śpiewające pieśni patriotyczne, które wykonane zostały w pięknym stylu.

Po skończonej uroczystości uczniowie wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, by złożyć wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy poległych w walkach o niepodległość naszego kraju.

Najważniejsze z całości jest  fakt, że Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnożyłach szanuje pamięć o tych, którzy walczyli w obronie naszej ziemi, polskiej ziemi. Zadaniem szkoły jest wychowywać młodych ludzi w duchu patriotyzmu, uczyć miłości do ojczyzny, poszanowania starszych pokoleń, zaszczepiać w sercach szacunek do symboli i pamiątek narodowych.  Te wszystkie zasady nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach starają się wpoić uczniom, tak, by żaden z wychowanków nie był obojętny  na historię oraz losy ludzi z  najbliższej okolicy – naszej małej ojczyzny.

DSC_0224.jpg DSC_0231.jpg DSC_0243.jpg DSC_0250.jpg DSC_0261.jpg DSC_0273.jpg DSC_0288.jpg DSC_0332.jpg